360 Stüdyo Teknoloji

VR-AR-MR-XR-360 Prodüksiyon-Sanal Gerçeklik Gözlükleri Üretimi

Karma (mixed) ve Gerçeklik (reality) gibi iki kelimenin bir araya gelmesiyle oluşan bu kavram, sanal gerçekliği ve artırılmış gerçekliği tek bir donanım ve platform üzerinden deneyimlenmeye imkan sağlıyor.

Karma Gerçeklik teknolojisinin arka yüzünde ne var, nasıl çalışır, nerelerde kullanılır ve hayatımızda nasıl değişikliklere yol açacak? Bu bölümde MR/Karma Gerçeklik hakkında farkındalığın artması ve doğru bakış açılarının oluşması için bilgiler verilmiştir.

Aşağıdaki bilgiler haricinde daha detaylı sorularınız için iletisim@360studyo.com adresine mail atabilirsiniz.

A. Karma Gerçeklik Nedir?
B. Karma Gerçeklik Uygulamaları
C. Karma Gerçeklik Ürünleri
D. Karma Gerçeklik Bütçe ve Fiyatları
E. 360 Studyo, MR/Karma Gerçeklik Alanında Hangi Hizmetleri Vermektedir?
F. 360 Studyo İletişim Sayfası

1. Karma Gerçeklik Nedir?
Karma Gerçeklik, Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik uygulamalarının fiziksel gerçekliklerle etkileşime geçmesi ve birleşmesidir.

Karma Gerçeklik Günümüzde Hangi Aşamadadır?
Karma Gerçeklik, kullanıcının doğal alanına sanal ortamı taşıyarak gerçek görünmesini sağlar ve bu iki ortam ile etkileşimi mümkün kılarak, sanal nesneler ile gerçekçi deneyimler yaşayabilirler.
Örneğin evlerimizde artık bildiğimiz anlamda televizyonun olmadığını, bir duvarı televizyon için, bir diğerini video konferans için, bir diğerini ise akvaryum olarak kullandığımızı düşünün.
Duvarlar yerinde duruyor, sadece sanal nesneleri buralara bağlıyor/entegre ediyoruz.

2. Karma Gerçeklik Uygulama Alanları Nelerdir?
Karma gerçeklik teknolojisi özel sektör ve kamu olmak üzere tüm iş birimlerine yeni fırsatlar ve pazarlar sunmaya başlamıştır.

Perakende: Teknoloji adaptasyonunu en hızlı gerçekleştirmeye çalışan sektörlerin başında gelmektedir. Fiziksel hareketlerimizi algılayan sensörler raflarda veya askılardaki ürünleri çıkardığınızda otomatik algılayabilmektedir. Bu sensörlere bağlı olan gözlükler sayesinde ürünlerin yanında beliren içerikler tüketiciyi anlık ikna etmeye çalışabilmektedir. Bu içerikler aynı zamanda tüketicinin geçmiş bilgisini  değerlendirerek kişiye özel teklif sunabilmektedir.
Rafların, tezgahların yani alışveriş pazarlamasının tamamen değişeceğini söyleyebiliriz. Tüm basılı malzemelerin üretiminden ajanslara verilen hedef kitle brief’lerine kadar pazarlama araçlarının yeniden keşfedilecektir.

Tüketici fiziksel olarak bir ürüne sahip olmadan o ürünü gerçeğe en yakın şekilde deneyimleyebilecek ve o ürünün eksiliğini hissedebilecektir. Bu anlamda baktığımızda reklamların bilinirlik yaratmaktan deneyim yaşatmaya doğru kayacağını da söyleyebiliriz.

Turizm: Örneğin Antalya’ya tatile gidiyorsunuz. Arabanıza bindiniz. Yol levhalarını görmeye bile ihtiyacınız yok çünkü MR sayesinde araba ekranınız veya gözlüğünüz sizi gitmeniz gereken yola yönlendiriyor. Öğlen acıktınız. Yemek alışkanlıklarınızı bilen gözlüğünüz veya arabanızın ekranı size bölgedeki en uygun restoranı önerip, tarif edebilecek. Otele vardınız. Check-in işlemini gözlüğünüz sizin yerinize yapıyor olacak. Gözlüğünüze çıkan görüntüler size 5000 yataklı otelin tüm hizmetlerini tanıtırken bir yandan odanızın olduğu kata yönlendiriyor olacak.

Yapı- Mimari: Yeni evli bir çifti düşünelim. Evinin mobilyalarını IKEA’nın karma gerçeklik uygulaması sayesinde salonuna, odalarına veya mutfağına yerleştirip, aynı anda duvarların rengiyle oynayabilecekler. Tek yapılması gereken salonun ortasına geçip gözlük aracılığıyla beğenilen opsiyonları değerlendirmek. Burada pazarlamacı ve reklamcılara düşen görev bu deneyimin basit, sorunsuz, anlaşılabilir ve keyifli şekilde yaşanmasını sağlamak olacak.

Güvenlik: Polisler bir olay meydana geldiğinde karma gerçeklik sensörlerini olay mahallinin üç boyutlu haritasını çıkarmak için kullanabilecek. Böylece mahkemeler jüri üyelerinin bu videolara bakarak tüm olaya tanık olmasını sağlayacak.

Sağlık: Sağlık alanında doktorların fiziksel olarak bulunmadığı bir yerden yapılan müdahalenin içine karma gerçeklik sayesinde yer alması uzak değil.

Gerçek zamanlı veriler görüntülenerek cerrahlar birbirlerine rehberlik yapabilecek. Böylece bilgi çok hızlı bir şekilde deneyime dönüşüyor olacak.

Reklam: Reklam sektöründe bir ürüne sahip olmadan veya tüketici en ufak bir mesafe kaydetmeden o ürünü deneyimleyecek ve henüz almadığı bir ürünün eksikliğini hissedebilecek. Bu anlamda aslında reklamlar bilinirlikten deneyimletmeye doğru kayacak.

Nasıl akıllı telefonlar tüm hayatımızı değiştirdiyse karma gerçeklik de hayatımızı bu derinlikte değiştirecek teknolojilerin başında geliyor. Geleceği öngörenleri dinlemekten daha heyecanlı olacak şeyse bu teknoloji ile yapabileceklerimiz olacak.

3. MR/Karma Gerçeklik Ürünleri
MR Gözlükler, MR Aksesuarlar, MR Donamımlar karma gerçeklik ekipmanları arasında en çok talep edilen ürünler arasında yer almaktadır.

4. Karma Gerçeklik Uygulamaları Bütçe ve Fiyatları
Karma gerçeklik uygulamalarına dair bütçeler ve fiyatlar, talep edilen hizmet içeriğine ve platformlara göre değişkenlik göstermektedir. Teknolojik uygulamalara dair algı genelde yüksek bütçeler gibi olsa da fayda analizi yapıldığında çok ciddi getirileri olduğu görülmektedir.

5. 360 Stüdyo Teknoloji, MR/Karma Gerçeklik Hizmetleri
360 Stüdyo Teknoloji, alan ve sektör ayrımı yapmaksızın Karma Gerçeklik uygulamalarında çözümler üreterek, uygulama hizmetleri vermektedir.

Daha detaylı bilgi almak isterseniz iletisim@360studyo.com adresine mail gönderebilirsiniz.